Síla podvědomí: 4 kroky, které vám pomohou získat postavu, kterou si přejete...

04.02.2022

Jako dnes si pamatuju chvíli, kdy jsem uklízela koupelnu u klientky v jedné z Novozélandských vil a stoupla si na váhu, kterou jsme jinak neměli. Protočily se mi panenky a poprvé v životě jsem pochopila, jaké to je, když si někdo řekne větu: "Ach jo... Já snad tloustu i ze vzduchu." 

Jsem člověk, který váhu nikdy nemusel řešit, mám to tak nějak z hůry dáno, je to asi i tím, že zdravá jídla mi prostě chutnají a pohyb je můj život. Ale tam v ten moment bylo něco jinak, možná změnou prostředí nebo to byl dojezd stresového období, které jsem před odletem prožívala. Každopádně jsem za 3 měsíce nabrala 9 kil a byla z toho nešťastná. Tehdy se můj problém vyřešil tím, že jsem si utrhla meniskus a naslédnou rekonvalescencí se dostala na původní váhu a příval negativního myšlení spojeného s mojí váhou se zastavil. Možná jsem se tomu, ale mohla vyhnout, kdybych věděla to, co vím dnes a proto bych to s vámi ráda sdílela v tomto článku.

Myslím si, že podobný problém řeší mnoho z nás a proto jsem sepsala pár postřehů a tipů.

Co v dnešní době způsobuje problémy s váhou? 

V první řadě je to to, že jsme někde po cestě pozbyli opravdový vztah k jídlu. Jíme ve stresu, většina toho co sníme se za jídlo ani nedá považovat, a nebo to jsou věci, které našemu tělu příliš neprospívají.

V druhé řadě, ne méně důležité, jsou to naše myšlenky a emoce, které se nám při jídle honí hlavou.

"Mám to sníst?" ; "Nejez to!"; "Cítím se provinile, protože jsem to snědl/a"; "Nechápu jak jsem to mohla všechno sníst"


Pojďte si společně se mnou odpovědět na pár následujících otázek. Odpovědi na otázky si sepište.

Kdy se změnil můj postoj k jídlu? 

Kam zmizela radost z jídla?

Z jakého důvodu nejím v klidu?

Jaká je sekundární výhoda mé váhy? Co mi přináší za výhodu (y), kterou bych bez ní neměl/a?

Tato otázka je velmi důležitá, protože odpověď na ní může být klíčem k pochopení problému. Mnohdy si lidé neuvědomují, že za tím, že nemohou zhubnout je například to, že kdyby zhubli, museli by s manželem nebo manželkou chodit po horách, což je nebaví  a tak zůstávají v zacyklení, protože je to pohodlnější. Je to taková naše zóny jistoty. A náš mozek plní rozkazy podvědomí.

A také si odpovězte, čím by byl nový stav nevyhovující?

Např.: musela bych si koupit nové oblečení a nemám na to peníze.

Zamyslete se nad svými odpověďmi a sepište si, co byste chtěli na místo těchto vašich přesvědčení.

Jezte a užívejte si to! Dopřávejte svému tělu zdravé věci. Zaslouží si to za to, jak vám denně slouží. Vězte, že náš mozek a jeho limity se dají přeprogramovat, když budete chtít.

Ráda bych věnovala pár slov tomu, co se vlastně v našem těle děje, když si jídlo neužíváme, ale naopak si ho vyčítáme a spouštíme si tím v těle stresovou reakci (tzv. útok&útěk).

Součástí našeho mozku a limbického systému je AMYGDALA, která velmi výrazně reaguje při negativních emocích a spouští naše pocity strachu, stresu apod. Co je důležité říct, že tento náš požární detektor při pocitu stresu spouští produkci tzv. "stresových hormonů", adrenalinu a kortizolu.

Stejný stav může vyvolat i pouhý špatný pocit z toho, že se zrovna nevlezeme do svého oblíbeného oblečení a začneme KONTROLOVAT, co jíme. Naše nepohodlí spouští reakci útok&útěk a produkci zmíněných hormonů, to znamená, že celé naše tělo soustřeďuje svou energii na tvorbu stresových hormonů a nějaké trávení právě snězeného jídla se odsouvá do pozadí.

Proto mnoho lidí, kteří mají problémy se svou váhou, často říkají "tloustnu jen z toho, že se na jídlo podívám" nebo "tloustnu ze vzduchu" atd.

Jelikož naše podvědomí je velmi vnímavé na tyto stresové reakce a přesvědčení, které si sebou vláčíme jako těžkou kouli u nohy, pilně plní naše požadavky a my opravdu tloustneme!


Ale nezoufejte, se všemi svými přesvědčeními se dá zatočit a zbavit se jich.:-) Jedním z nejdůležitějších bodů je jejich uvědomění a postupné odbourávání.

A teď dost teorie a pojďme se pustit také do praxe ;-) Tato metoda se dá použít na cokoliv. Dnes s ní budeme pracovat v rámci snížení váhy.

  • Stanovení cíle

Bodem číslo jedna je stanovení cíle. Pozor! U stanovení cíle je důležité si vybrat takový cíl, který nebude příliš malý (nedostatečná motivace), ale ani příliš velký. Vždy si dávejte reálné cíle! (Cílem nemusí být pouze číslo na váze, ale může to být také vaše představa, jak byste chtěli vypadat)

A teď se sami sebe zeptejte, jak poznám, že jsem svého cíle dosáhl/a?

Co uvidíte, uslyšíte a pocítíte, když daného cíle dosáhnete?

U této otázky si hezky udělejte pohodlí, klidně zavřete oči a popusťte uzdu představivosti, vše si pěkně prociťte, jaký je to pocit? Jak se cítíte s vaší novou váhou? Co vám na vaši novou váhu říká partner, přátelé, rodina a hlavně vy sami? Zapamatujte si to, bude Vás to motivovat nebo si své pocity zapište a vždy, když ucítíte, že scházíte z cesty přečtěte si kam chcete dojít.

  • Zdroje

(pod pojmem zdroje si nepředstavujte pouze peníze, mohou to být také přátelé, rodina atd.)

Co nebo koho potřebujete pro dosažení cíle?

Máte to už? / Jestliže ne, jak to získáte?

  • Kroky

Zvolte si kroky, jak svého cíle chcete dosáhnout. Co vše pro to chcete udělat? Co jste ochotni udělat?

Např.: Jsem ochotna/ý cvičit denně půl hodinu. Změním stravu. Budu jíst ve větší pohodě, nebudu se u jídla honit.

  • Termín

Toto je velmi důležitý bod, vždy si u stanovení cíle musíme dát termín, do kdy toho chceme dosáhnout. Bez tohoto bodu je stanovení si cíle v podstatě k ničemu a je odkládáno do nekonečna.

A pokud byste měli pocit, že se stále nehýbete z místa můžete se podívat na můj eBook: Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést. Pánové snad prominou, ale eBook jsem vytvořila pro ženy, protože vím jak moc svou fyzickou stránku řešíme a jak moc nás její nedokonalosti dokáží psychicky potrápit.

V tomto eBooku si společně se mnou zacvičíte (lekce jsou koncipovány od úplných začačnic), ale také propojíme fyzičko s naší myslí, protože tam tkví a pramení všechno naše nepohodlí.

Tak směle do toho ;-)

Držím palce všem odhodlaným udělat první krok a vytrvat. Budu ráda i za případné zprávy nebo emaily, jak se vám dílo daří.


Mějte se krásně a dovolte si rozkvést


Veronika Holišová

Díky Pilátes a Technice emoční svobody vedu své klienty k harmonii těla a mysli, tak aby se cítili každý den dobře a mohli si plnit své vize a přání. Více o mě najdete tady: Můj příběh.

Jsem autorkou těchto eBooku:

Jste žena a necítíte se v těle dobře ať už po psychické či fyzické stránce? Podívejte se, co vám nabízí můj eBook: Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést.

Chcete věmodě pracovat se svou myslí? Stáhněte si zdarma eBook: Naučte se pracovat s negativním myšlením.

Kontaktovat mě můžete na info@veronikaholisova.cz

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.veronikaholisova.cz a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.