Pilates a já, aneb proč mě tak baví...

27.03.2022


Letošním rokem to už bude 12 let od doby, kdy jsem s Pilates začala. V té době jsem byla vrcholově sportující a každodenní několikahodinový trénink jednostranného sportu vyžadoval fyzickou zdatnost a kompenzační cvičení.

Chodila jsem s trenéry do fitness center, makala na sobě, zkusila zumbu, spinning, posilování s míčem, jógu, ale když jsem zkusila Pilates, pohltil mě. Toto cvičení mě naučilo vnímat pohyb, vnímat sama sebe, pomohlo mi zlepšit držení těla, flexibilitu, rovnováhu, koordinaci, což byly prvky, které jsem ke golfu velmi potřebovala. Navíc jsem se naučila snad poprvé vědomě dýchat a využívat to. V neposlední řadě mě také v nedávné době pomohlo k dvěma krásným porodům a v podstatě pohodovým těhotenstvím, netrpěla jsem žádnými bolestmi zad, které bývají často způsobené právě špatným držením těla.

Před nějakým časem jsem si s klukama zavedla takovou "skoro" denní rutinu. Zapnu si hudbu, rozbalím podložku a jdu na to. Většinou tím strhnu pozornost mou dvou divochů (synové Arthur 1 rok a fous a Theo 3,5 roku), kteří mi s oblibou asistují.

O živé závaží opravdu nemám nouzi:-D prodýchávám cviky, snažím se dostat do co nejlepších pozic a občas se u toho pořádně klepu:-D. Je to úžasné a vytrhává mě to z denního rodičovského stereotypu. Ne vždy, to ale dopadne, třeba jako minule, kdy se mladší Artík rozhodl, že mámina hlava je ideální cíl pro plácačku na mouchy, z lehkých plácanců byly čím dál intenzivnější, provázené jeho hlasitým smíchem. Tak jsem cvičení asi po 3 minutách vzdala a za "trest" je šla oba zlechtat. No, nasmáli jsme se u toho a tom to někdy taky je...

Tyto chvíle mě nabíjejí dobrou náladou a startují můj den. A co je mi ještě odměnou? Pocit posílených a zpevněných svalů, protažené tělo a hlavně i v zrcadle to už vypadá mnohem lépe :-DD


Co mě na Pilates baví?

To, jak na sebe jednotlivé cviky v sestavě navazují.

  • Druhý den nejsem z cvičení "zničená a bolavá" a když tak jen zlehýnka. Díky návaznosti cviků, je to tak, že jedním cvikem posiluji, ale zároveň i protahuji tu část těla, která posilovala ve cviku předchozím.
  • Jednotlivé cviky se dají krásně rozdělit na: začátečník, středně pokročilý a pokročilý.
  • Když nechci svou lekci koncipovat na pomůckách dá se cvičit kdekoliv a mimo podložku k tomu nepotřebuji nic.
  • Díky koncentraci na pohyb vypínám myšlenky a jsem přítomna tady a teď.

Pilates je založen na 6-ti základních principech, které se celým cvičením prolínají:


  1. Koncentrace
  2. Kontrola
  3. Plynulost
  4. Přesnost
  5. Dýchání
  6. Powerhouse (střed těla)

Jak koncipuji své lekce?

Díky více než 10 letům vrcholového sportu, jsem prošla mnoha druhy různých cvičení, fyzioterapií a své lekce kombinuji tak, abych zachovala základy Pilates a zároveň je jemně a hravě propojila s izometrií, fyzio-cviky a některými prvky jógy.

Miluju, když vidím na konci lekce rozzářené oči, a úsměvy na tvářích "cvičenek/cvičenců". To, že jsou spokojeni sami se sebou a s tím, že se třeba zase o kousek posunuli.

Pokud by i Vás Pilates nadchnul anebo ho třeba jen chtěli zkusit můžete se připojit k mé facebookové skupině, kam budu postupně dávat krátká videa a ukázky cviků:-)

https://www.facebook.com/groups/harmonietelaamysli


Mějte krásné dny a dovolte si rozkvést

Veronika Holišová

Díky Pilátes a Technice emoční svobody vedu své klienty k harmonii těla i mysli, tak aby se cítili každý den dobře a mohli si plnit své vize a přání. Více o mě najdete tady: Můj příběh

Jsem autorkou těchto eBooku:

Jste žena a necítíte se v těle dobře ať už po psychické či fyzické stránce? Podívejte se, co vám nabízí můj eBook: Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést.

Chcete věmodě pracovat se svou myslí? Stáhněte si zdarma eBook: Naučte se pracovat s negativním myšlením.

Kontaktovat mě můžete na info@veronikaholisova.cz

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.veronikaholisova.cz a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.