Náš NE(přítel) strach. Jak s ním pracovat?

29.04.2022

Jako narozená miminka jsme se báli pádu z výšky a hluku. Většina ostatních strachů, které nás dnes sužují je převzatá nebo naučená. V průběhu života se naše strachy mění a když je necháme zajít moc daleko cloumají námi a velmi ovlivňují náš život a rozhodování.


Pamatuji si, že jako dítě a dospívající žena jsem měla strach ze spousty věcí. Vlastně jsem měla pocit, že se pořád něčeho bojím. Někdy kolem 18 roku jsem si přečetla knihu od Josepha Murphyho: Jak používat zákony mysli. Byl to pro mě velký milník, protože ve mně zažehla touhu se v této oblasti dále učit a hledat svoji cestu. Zjistila jsem, že se svými strachy žít nemusím, když nechci, jsou různé způsoby, jak s nimi pracovat a je jen na mě, který si zvolím.

Dnes s nimi aktivně pracuji a pouštím je ze svého života pryč. O jednu takovou techniku se s vámi v tomto článku podělím. Nejdříve si, STRACH trochu více rozebereme a podíváme se oč se vlastně jedná a co s našim tělem umí udělat.

Co to strach je?

Je to emoce, určitá forma energie, která v sobě má tu sílu a moc nás ovládnout. V podstatě je jen myšlenkou v naší hlavě (což je dobrá zpráva, protože to znamená, že s ním můžeme aktivně pracovat), má také mnoho fyzických projevů od chvění, zrychleného dýchání, bušení srdce, husí kůže, zblednutí až po zvýšení krevního tlaku. Původně nám strach v dávných dobách i nyní měl sloužit k tomu, abychom se vyhnuli hrozícímu nebezpečí (například divoké šelmě). Motivuje nás k útěku nebo obraně a mnohdy tím neuvěřitelně znásobí naše schopnosti. Tady by ale jeho úloha, která je pozitivní měla skončit.

Naše nejběžnější strachy.

Děti přebírájí své strachy od dospělých a někdy i z nevhodných pohádek, může to být strach ze strašidel, ze školy, ze známek, ze tmy, z dospělých. V dospělosti z práce, z nemoci, z odsouzení, ze smrti, a kupodivu nejvíce se bojíme veřejného projevu. Mnohdy nás děsí věci, které nemůžeme ovlivnit i věci, které ovlivnit můžeme, jen máme zase ten STRACH udělat krok do neznáma, protože nevíme, co nás čeká. Strach nám našeptává: "Co když to bude ještě horší?" A tak mnohdy setrváváme v pracovním prostředí, které nás drtí. Ve vztazích, které jsou vyhořelé nebo úplně neprospěšné a my ztrácíme radost ze života. A protože je naše mysl opravdu fascinující, tak v tomto případě si můžeme naším strachem z něčeho danou věc, které se bojíme opravdu do života přitáhnout.

Uvedu zde 2 příklady, jak je možné na naše strachy pohlížet pozitivně:

Odchod z nefunkčního vztahu.

Tady se často setkáváme se strachem ze samoty, finanční tísně a velmi známý všudy přítomný: "co tomu řeknou ostatní?"

SAMOTA: Ano, najednou budete sami, co si počnete? Víte samota je někdy dar, který můžete využít ke svému rozvoji, věnovat čas jen sobě a zahojit rány, které vznikly. Také je to čas naladění se na to, co opravdu chci od svého života, budoucího vztahu a partnera. Jakého partnera ve svém životě chci? A kdy ho do svého života budu chtít vpustit?

FINANCE: I tato situace vnese do vašeho života nové výzvy a třeba vám pomůže odemknout právě váš skrytý potenciál, který si v sobě každý z nás neseme.

CO TOMU ŘEKNOU OSTATNÍ?: Na tom přeci vůbec nezáleží, nikdo nejde ve vašich stopách a tudíž nikdo nemá právo vás soudit, i když některé poznámky mohou bolet a mrzet, čím méně jim budete přikládat na vážnosti, tím méně se vás dotknou. Krásně o tom píše Miguel Ruiz v knize 4 DOHODY a úžasně slovně a divadelně tuto knihu zpracoval Jarda Dušek, najdete i na youtube.

Odchod z práce, která mě nenaplňuje.

Tady většinou přichází strach ze ztráty jistoty, a nebo následné finanční tísně.

ZTRÁTA JISTOTY: ztratíme jistotu, to ano, ale jistotu, která nás nenaplňuje, která nás naopak brzdí v tom jít za svými sny a vizemi. Uskutečnit to co nám jako jedinečné bytosti na tomto světě bylo dáno do vínku.

FINANCE: Je to opět vnesení nové výzvy, která vám pomůže odemknout váš skrytý potenciál, který si v sobě každý z nás neseme. Dejte mu šanci, věřte mu a dveře vám budou otevřeny, pak už stačí jen vstoupit a vytrvat, protože nic se nezrodí ze dne na den.

Syťte svou mysl pozitivní energií, aby nebyla vyprahlá jako poušť.


Víte proč je tak důležité na strach pohlížet z té pozitivní strány aneb strach jako vibrace.

Když se na strach podíváme z pohledu vibrací jedná se o emoci s velmi nízkou frekvencí stejně tak, jako například vina, stud, smutek. Čím nižší je naše vibrační energie tím hůře se cítíme a tím také více k sobě přitahujeme lidi a situace se stejně nízkou vibrací. To vše má samozřejmě za následek, že se cítíme čím dál hůře, nic se nám nedaří a nevidíme cestu ven. Někdy je nutné si všechny tyto emoce prožít, ale důležité je neutápět se v nich, nechte je sebou projít a pusťit je. Neboť čím více je budete v sobě živit, tím více bude růst jejich intenzita. Zaměřte se na emoce s vysokou vibrací jako je radost, vděčnost, láska. U lásky se chvíli zastavím, mnozí si jí spojují jen se svým životním partnerem nebo dětmi, ale milovat můžeme život, přírodu, pozorovat noční oblohu, zvířata, dělat věci, které nás baví a nabíjí nás tak pocitem štěstí a lásky.

Určitě jste již slyšeli o zákonu přitažlivosti. To na co je zaměřena naše pozornost, to se nám v životě děje. A čím více se něčeho bojíme, tím více si to do života přitahujeme. Přitahujte si proto do života to co chcete! Stach to určitě není.

Myšlenky mají obrovskou sílu a kdo se s nimi učí pracovat, anebo to už dokonce umí, žije radostněji a svobodněji. Což si myslím je to o co by nám v životě mělo jít. Chtějme ho prožít v radosti, nelitujme věcí, které se nám nepovedou, protože jsou naší školou a posouvají nás na naší cestě dál, i když to tak v daný okamžik nevypadá a my máme pocit, že se nám bortí svět. Nebortí, naopak! On se zvedá z popela, ve kterém jsme žili a stejně jako bájný fénix budeme moct zase vzlétnout.

Včera večer jsem synovi četla pohádku Hoře Přehoře, kde chudák měl pořád smůlu, lepila se mu na paty, kam jen se podíval a cokoliv udělal. Jeho soused boháč to měl jak jinak než úplně obráceně, na co sáhl, to se mu dařilo. A tak se jednou stalo, že chudákovi ukradli i to poslední co měl, koně a starou drožku, když jel na trh prodat len. Domů musel bos, boty dosloužily a když se tak lopotil lesem zakopl o kořen a spadl. Celý sklíčený a nešťastný zvolal: "Ach hoře, přehoře". Najednou se před ním zjevila ženská postava, která narostla do obří výše. Chudák se jí polekal a zeptal se: "Kdo jsi?" Veliká žena odpověděla: "Jsem tvé Hoře a teď mě chudáku budeš nosit na svých zádech." Chudák se zamyslel a řekl: "Milá Hoře rád tě ponesu, ale jsi příliš veliká, nemohla by ses zmenšit?" A Hoře se zmenšovala podle toho, jak chuďas řekl, až se mu vešla do tabaťerky. Tam své Hoře zavřel a hodil pod mlýnské kolo. Po cestě domů si najednou začal prozpěvovat, neboť Hoře a radost nešly k sobě, bylo to po dlouhé době, kdy tak učinil. Najednou se mu začalo vše dařit, hned po cestě domů našel 3 zlaťáky. Hospodářství začalo vzkvétat a za chvíli se měl stejně dobře jako soused boháč.

A co myslíte, že se stalo s boháčem? Ten sousedův náhlý obrat k lepšímu nemohl snést, a když se od souseda chuďase, který mu vše v dobré víře vypověděl, hodlal to zase "napravit". Vylovil sousedovo Hoře a pustil ho ven. Hoře byla taaak ráda, že mu řekla: "Od dnešního dne Ti budu stát neochvějně po boku!" Boháč se vylekal, žadonil, prosil ať se vrátí k chuďasovi. Hoře se jen zasmála a řekla: "K tomu co mě tak zle obelhal? K tomu se já nikdy nevrátím. Teď jsem Tvým věrným stínem."

Krásně tady vidíme, jak negativní přitahuje negativní a pozitivní přitahuje pozitivní, proto dejte svému energetickému tělu, to nejlepší, co v danou chvíli umíte, syťte ho pozitivní energií.

Poslouchejte hudbu, která hladí vaší duši. Choďte do přírody, zamilujte se do její vůně, zvuků, stromů, květin. Poslechněte si čas od času meditaci (pokud jste zvyklí můžete i pravidelně). Dopřejte si ranní rituál, který vás naplní radostí.

Pouštím...

A tady ode mě máte již zmíněnou techniku, kterou využívám, ve chvílích kdy strach, plní a žene mou energii, tam kam nechci. Pokud by vás technika emoční svobody zaujala nebo jste se chtěli dozvědět něco o jejích principech sepsala jsem na toto téma eBook: Naučte se pracovat s negativním myšlením 9+1 meridiánových bodů, který si můžete stáhnout zdarma v tomto odkaze: https://www.veronikaholisova.cz/pro-vas/


Mějte krásné dny a dovolte si rozkvést.

Veronika Holišová

Díky Pilátes a Technice emoční svobody vedu své klienty k harmonii těla i mysli, tak aby se cítili každý den dobře a mohli si plnit své vize a přání. Více o mě najdete tady: Můj příběh

Jsem autorkou těchto eBooku:

Jste žena a necítíte se v těle dobře ať už po psychické či fyzické stránce? Podívejte se, co vám nabízí můj eBook: Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést.

Chcete věmodě pracovat se svou myslí? Stáhněte si zdarma eBook: Naučte se pracovat s negativním myšlením.

Kontaktovat mě můžete na info@veronikaholisova.cz

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.veronikaholisova.cz a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.