Nedaří se vám zhubnout? Metoda EFT dělá divy...

25.08.2022


Čím to je, že někdy, ať děláme, co děláme, přebytečná kila nejdou shodit? Co ovlivňuje číslo na váze?


Vezměme to pěkně popořadě. Nejdříve vám popíši, jak to v našem těle funguje, a poté vysvětlím, co to má za důsledky, následky a jak vám může EFT pomoct s vaší váhou.

Naše tělo je dokonalé. Neustále produkuje hormony a další chemické látky, které potřebuje k tomu, aby mohlo správně fungovalo. Tvorba hormonů provází celý náš život. Uvedu zde 3 krátké příklady a u jednoho z nich se záměrně zastavíme.

✨ Estrogen

Ženské tělo je spojováno s estrogenem. V dospívání díky tomuto hormonu přichází ženská cykličnost, touha po druhém pohlaví. Díky směsi hormonům může žena dát nový život, být těhotná, porodit dítě a kojit ho. Posléze přichází menopauza. Období, kdy klesá hladina estrogenu, velmi významné období pro ženy, přináší nové prožitky a nový pohled na ženství. Estrogen postupem let v našem těle klesá, my ho ale můžeme navýšit, když víme jak. Jednou z cest je hormonální jógová trapie. 30minutová sestava, která díky specifickým technikám velmi výrazně napomáhá k udržení a navýšení estrogenu.

✨ Endorfin

Dokáže vyvolat silné až téměř euforické stavy a pocity. Díky němu máme dobrou náladu nebo pociťujeme štěstí. Endorfíny snižují vznik úzkostí, depresí, zbavují tělo stresu a tlumí bolest. Víte, proč máte takovou chuť na sladké, když se cítíte pod psa? Ano, odpověď je endorfin, tedy jeho nedostatek, který se uvolní po "slupnutí" něčeho sladkého a tím dojde k chvilkovému uvolnění endorfínu a zklidnění organismu. Musím říct, že jako maminka dvou malých lumpíku občas k těmto rychlým návalům slasti sahám 🤭 Zajimavostí je, že například také kapsicin obsažený v chilli papričkách má podobný efekt. Produkci endorfínu podporuje také vůně vanilky. Tak proč si někdy doma nedopřát vanilkovou aromaterapii? A samozřejmě v neposlední řadě fyzická aktivita, která má na uvolňonvání endorfínu největší vliv. Ve své podstatě je jedno, o jakou aktivitu se jedná.

Kortizol

Hormon, u kterého se zastavíme. Proč? Protože velmi výrazně ovlivňuje naši hmotnost. Tento hormon je vylučován ve stresových situacích. Stres vzniká v amygdale (střední část spánkového laloku). Amygdala se dá nazvat "požárním detektorem", spouští obranou reakci ÚTOK X ÚTĚK. Generuje emoce jako je hněv, strach, úzkost, stres, zlost, pocit viny a další. A díky této reakci se v našich nadledvinkách zvýší produkce hormonů kortizolu a adrenalinu.

Již v dávných dobách měla tato funkce amygdaly nezastoupitelnou roli. Když našeho předka honilo divoké zvíře, pak prožíval STRES, tím se spustil jeho vnitřní alarm. 

Co se děje s našim tělem při spuštění stresové reakce?


  • Zvyšuje se hladina adrenalinu
  • Napnou se svaly
  • Stoupne krevní tlak
  • Zrychlí se srdeční pulz
  • Zvýší se hladina cukru 

To vše slouží k tomu, abychom mohli reagovat rychle, utíkat, šplhat a předejít tak hrozícímu nebezpečí. Veškerá energie se soustředí na sebeobranu, a proto se základní funkce, jako je trávení, zpomalí nebo úplně ustanou.

Což je velmi záslužná funkce amygdaly, ne však v momentě, kdy tuto reakci typu ÚTOK X ÚTĚK může vyvolat i mírný stres, jaký pociťujete, pokud se nemůžete vlézt do kalhot, vidíte číslo na váze, které nechcete nebo pokud cítíte obavu, že po dítěti již nikdy nezhubnete.

Tato NEschopnost správně a účinně trávit má negativní vliv na náš metabolismus a brání tělu přijímat živiny, které tělo naléhavě potřebuje. Bez těchto živin je v těle stimulován pocit hladu. Ne proto, že skutečně potřebuje jíst, ale proto, že stresová reakce a vypuštěný kortizol brání ve zpracování potravy, která je v danou chvíli k dispozici. Začarovaný kruh viďte?

Kortizol je v mnoha studiích spojován se zvýšenou chutí k jídlu, touze po cukru, a také s ukládáním tuku v oblasti břicha (tzv. abdominální tuk).

I přesto, že cvičíte a jíte zdravě, stres, který pociťujete, může velmi výrazně narušovat vaši snahu zhubnout.


Technika emoční svobody

A zde nastupuje technika emoční svobody, protože ta je výborným pomocníkem v momentě, kdy se spustí stresové reakce. Dokáže vemi rychle navodit stav zklidnění, v němž tělo může správně zpracovávat potravu a tím zabránit nechtěnému přejídání. Ale nejen to! Dokáže vás zbavit nefunkčního myšlení a negativních emocí, které ke svému tělu cítíte.STUDIE

Australská klinická psycholožka Dr. Peta Stapletonová udělala studii, ve které chtěla zjistit, jestli poklepávání (EFT) ovlivňuje snižování tělesné hmotnosti a touhu po jídle, a pokud ano, nakolik je účinné. Tato studie byla publikována v roce 2012 v časopise Nervous and Mental Disease (Volný překlad: Nervové a mentální nemoci). Více o výzkumech metody EFT se můžete dočíst zde: https://www.thetappingsolution.com/science-research/

Do tohoto projektu se zapojilo 89 žen ve věku 31 až 56 let. Všechny tyto ženy měly index tělesné hmotnosti (BMI) tak vysoký, že by se daly označit za obézní.

Zúčastněné ženy po dobu 2 měsíců, přibližně 2 hodiny týdně (zhruba 15 minut denně), praktikovaly poklepávání na meridiánové body EFT. Během těchto 8 týdnů ženy nedržely žádnou dietu ani necvičily. PŘESTO téměř každá z nich měla na konci studie o 7 kilogramů méně! Další zajímavostí bylo, že si sníženou váhu udržely po dobu šesti i více měsíců, i přesto, že již dále nepoklepávaly.

A co že to změnily? Zbavily se svých pocitů viny z přejídání, z toho že nejsou dost štíhlé a začaly si vážit svého těla.

Nejdůležitějším bodem všeho je vaše víra a láska k vašemu tělu. Jaký máte vy vztah ke svému tělu?  


Je to váš nejbližší spojenec, přítel a kamarád? A nebo se ke svému tělu chováte jako ke zločinci, který potřebuje neustálý dohled. Držíte diety, a nebo neustále kontrolujete vše, co sníte? Chovali byste se tak i k někomu koho milujete?

Pokud si neumíte sami udělat tento odstup a náhled na své myšlenky, pak je fajn požádat o pomoc terapeuta, který vás pomocí správného dotazování navede do bodu, kdy si sami uvědomíte situace a emoce, na kterých je potřeba pracovat a které vás blokují.

Dnešní doba je mnohdy až posedlá symbolem štíhlých krásek. Což uvrhlo nejednu ženu do stavu, kdy jen díky této chyméře cítí neustálý stres a tlak. Ale i žena kyprých tvarů, může být neskonale přitažlivá a krásná. 

Pokud máte pocit, že necítíte potřebnou lásku k tělu, pojďte to změnit. Vytvořila jsem video e-Book Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést, který spojuje techniku emoční svobody, metodu Pilates a meditaci - Poděkování tělu. Zbavíte se zažitých, nefunčních vzorců a negativních emocí v situacích, které spouští vaši stresovou reakci. Výrazně posílíte celé tělo, jeho střed i držení a dosáhnete efektu zeštíhlení. Meditace vám pomůže pocítit vděk a lásku k vašemu tělu.

Můžete si také zdarma stánout můj e-book Naučte se pracovat s negativním myšlením, ve kterém vám popíši základy techniky emoční svobody a v bonusovém videu vám ji i názorně ukáži.

Mějte se krásně a dovolte si rozkvést

Specializuji se na propojení Pilates a Technice emoční svobody, vedu své klienty k harmonii těla a mysli, tak aby se cítili každý den dobře a mohli si plnit své vize a přání. Více o mě najdete tady: Můj příběh

Jsem autorkou těchto eBooku:

Pro ženy jsem vytvořila video eBook, který vám navrátí lásku ke svému tělu a to nejen po psychické, ale také po fyzické stránce. Zajímá vás více? Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést.

Chcete věmodě pracovat se svou myslí? Stáhněte si zdarma eBook: Naučte se pracovat s negativním myšlením.

Kontaktovat mě můžete na info@veronikaholisova.cz

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.veronikaholisova.cz a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.