Emoční přejídání

19.11.2022

Zhruba před 14 dny jsem se bavila s jednou svou klientkou, která chce snížit svoji váhu, o tom, jak je pro ni těžké ovládnout chuť na jídlo, když před ní něco leží na stole třeba na návštěvě. Slovy klientky: "Když přede mnou leží něco k jídlu, tak to prostě musím sežrat."

Během prvního sezení jsme spolu pracovaly na jejích přesvědčeních a dostaly jsme se i k momentu, kdy se přejídá ze zlosti (toto přejídání se nám podařilo již na prvním sezení odstranit🤗). Našim dalším krokem bude odkrýt pocity toho, co prožívá, když před ní jídlo leží a s těmito pocity pracovat.

Co to vlastně je EMOČNÍM PŘEJÍDÁNÍ?


Myslím si, že emoční přejídání známe všichni. Cítíme se unavení, naštvaní, chceme se za něco odměnit, a tak se nacpeme. Problém nastává v momentě, kdy se z nevinného nic stane návyk. Zbavit se tohoto návyku (závislosti) bývá poměrně složité a EFT v tomto může být velmi nápomocné, protože jak již z názvu vyplývá, EMOCE jsou v hlavní roli a s těmi při EFT pracujeme.Emoční přejídání je pro nás zdrojem potěšení stejně tak, jako zahanbení. Jak to?


Jestliže se cítíme emocionálně zranitelní, snadno se opět navrátíme do náruče jídla. Jídlo nás nesoudí. Dokáže nás utěšit a když jíme, jsme šťastní. Ale jen do okamžiku, než se začne opakovat nebezpečný cyklus přílišného požitkářství následně spojeného s pocitem viny. Poté spadneme do nekonečného koloběhu a návyku, který nám velmi znepříjemňuje život a ubírá na naší sebehodnotě.

Přiznám se, že já osobně prožívám emoční přejídání každý měsíc. Je to vždy v premenstruační fázi. Během těch prvních pár dní PMS potřebuji mít břicho mnohdy až k prasknutí plné. Vím, že to tak mám, a tak si říkám: "Jen si dej holka, za chvíli tě to zase přejde:-D." Dovoluji si to! Nevadí mi a nijak negativně neovlivňuje ani můj pocit z těla. Necítím u něj negativní emoce sama ze sebe, což považuji za velmi důležité.

Jak poznáme emoční přejídání?


Nutkavá touha po jídle - např. ten kousek sladkého, salámu a klidně i šlehačky tak nutně potřebujete, že jste schopni si pro to klidně hned zajet i do obchodu, když doma není.

Jídlem se snažíme vyhnout určitým pocitům - např. v práci (v partnerství) prožíváme neustálý stres, a tak ho zajídáme.

Rebelská reakce - např. jste na návštěvě u rodičů a třeba tatínek vám neustále něco vyčítá (vaši váhu apod.). Myslí to dobře, jen to říká způsobem, který vás zraňuje. A co vy na to? Z rebélie začnete jíst a sníte všechno, co je na stole. Když svět nesplňuje naše očekávání, rebelujeme proti nespravedlnosti tím, že se uchýlíme k jídlu. Toto jednání se dostaví většinou hned záhy po tom, co cítíme, že se s námi nejedná férově. Snažíme se jídlem sami sobě projevit lásku, která nám podle našeho názoru chybí.

Určitá forma odměny - např. zvládli jste těžký pracovní den, a tak se po práci stavíte do McDonalds na vaši oblíbenou zmrzlinu. Samozřejmě ZA ODMĚNU! (jenže těch těžkých pracovních dní je čím dál více...)

Tyto druhy přejídání jsou problémem v momentě, kdy řešíte svoji váhu a chcete ji snížit. Pokud si je užíváte a nijak nechtěně neovlinují vaši sebehodnotu, mohou být pohodouvou součástí vašeho života, o které víte, že ji kdykoliv v budoucnu můžete zastavit, když budete chtít.

Co vám může pomoct?


  • Než se pustíte do jídla, třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a vnímejte své pocity. Cítíte pocit viny, zlost, úzkost? Poklepávejte tuto negativní emoci pomocí EFT, viz vzor níže. Jak správně poklepávat se můžete dočíst v mém eBooku zdarma.
  • Jezte pomalu a vědomě žvýkejte. Budete-li jíst pomalu, máte možnost vnímat své pocity.
  • Nenechte se při jídle vyrušovat (televize, telefon, čtení). Opět platí, buďte vědomí! Užívejte si každé sousto. Dnešní uspěchaná doma nás mnohdy žene do pasti něco zhltnou během dalších aktivit. Mozek tak necítí žádnou radost, skvělou chuť jídla ani míru toho, jestli už máte dost.
  • Závěrem: "cesta je cíl!" Pokud se chcete zbavit emočního přejídání, jděte krok za krokem. I malinký úspěch může znamenat velký kus na vaší cestě.


Příklad EFT pro emoční přejídání


I přesto, že mám pocit, že nemám kontrolu nad tím, kolik toho sním, mám se rád/a a přijímám se. (3x)

A tady odďukávejte klidně emoci, kterou zrovna cítíte

🌟 Obočí - "cítím takovou zlost, že ji musím zajíst."

Vnější strana oka - "cítím zlost, chci jíst."

Pod okem - "cítím zlost, chci jíst."

Pod nosem - "cítím zlost, chci jíst."

Brada - "cítím zlost, chci jíst."

Pod klíční kostí - "cítím zlost, chci jíst."

Podpaží - "cítím zlost, chci jíst."

Vrchol hlavy - "cítím zlost, chci jíst."

Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, pusťte vaší zlost.

Možné obměny: 

🌟 Cítím se tak unavená, že potřebuju jídlo (toto znám velmi dobře:-D)

Dále poklepávám: "cítím se unavená, chci jíst."

🌟 Byl to takový stres, že to potřebuju zajíst

Dále poklepávám: "cítím stres, chci jíst."


Po každém dokončeném kolečku prodýchneme alespoň 3x hluboký nádech a výdech.


Do kometáře pod článek mi můžete napsat, jaká je ta vaše emoce, se kterou nejčasjtěji bojujete při emočním přejídání.

Mějte krásné dny plné Harmonie těla a mysli

Specializuji se na propojení Pilates a Techniky emoční svobody, vedu své klienty k harmonii těla a mysli tak, aby se cítili každý den dobře a mohli si plnit své vize a přání. Více o mně najdete tady: Můj příběh

Jsem autorkou těchto eBooku:

Pro ženy jsem vytvořila video eBook, který vám navrátí lásku ke svému tělu a to nejen po psychické, ale také po fyzické stránce. Zajímá vás více? Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést.

Chcete věmodě pracovat se svou myslí? Stáhněte si zdarma eBook: Naučte se pracovat s negativním myšlením.

Kontaktovat mě můžete na info@veronikaholisova.cz

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.veronikaholisova.cz a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.