Jak správně zacílit EFT, aby bylo co nejúčinnější...

04.09.2022

Když jsem s technikou emoční svobody před 6 lety začínala na terapeutickém kurzu a seznamovala se s ni, poznala jsem, že jedna z nejdůležitějších věcí, aby metoda fungovala na 100% je správné zacílení. Což se mi později i v praxi mnohokrát potvrdilo. Pokud tedy EFT zkoušíte sami v pohodlí domova, je tento článek právě pro vás. Jak metodu EFT správně zacílit? Jak se dostat pod povrch věcí? Je to opravdu alfou omegou vašeho úspěchu.

Jdete-li na "sezení" se zkušeným terapeutem nemusíte nad tím tolik uvažovat, protože pomocí správných otázek, vás právě on navede přímo do potřebného bodu, ve kterém si vy sami uvědomíte, co vás nejvíce s daným problémem svazuje a co je potřeba k jeho odstranění. 

Jak tedy rozklíčovat potřebné emoce a omezující názory?

Jedním takovým pomocníkem pro "domácí" zacílení problému je STROM EFT. Jeho autorkou je Lindsay Kennyová, odbornice na metodu EFT.

Pojďme si ho teď společně rozebrat. Jako příklad uvedu techniku emoční svobody zaměřenou na snížení váhy.

SYMPTOMY

  • problém zhubnout
  • problém udržet hmotnost
  • nechuť ke cvičení
  • touha po jídle
  • časté přejídání

Symptomy nám jdou určit poměrně snadno, jsou to věci, které přímo cítíme a víme o nich. Ve většině případů jsou však jen pouhým projevem něčeho mnohem hlubšího.


EMOCE

Jak rozklíčovat své emoce? Uvedu příklad. Představte si, že máte neutuchající chuť na čokoládu (maso, buřty), zastavte se ještě před tím než po tom, po čem toužíte sáhnete a zamyslete se. Jak jsem se cítil/a ve chvíli, kdy mě ta chuť na čokoládu "přepadla"? Jakou jste tam měli emoci.

Zde pro představu uvádím příklady emocí, které můžeme cítit, protože mnohdy se zaměřujeme pouze na zlost a stres.


ZÁŽITKY Z MINULOSTI


1. Ty, které jste prožili a snadno se s nimi vyrovnali

2. Ty, které vás ovlivňují dodnes a nemůžete se jich zbavit

Je jedno, kdy jste daný moment prožili, jestli v dětství nebo před týdnem. Důležitá je síla s jakou na vás působí. Řekl vám někdo jako dítěti, že jste strašně tlustí a vy si dodnes pamatujete, jak hrozně jste se u toho cítili? Tak to je jeden ze zážitků, který je potřeba zpracovat a dostat z vašeho energetického systému pryč.


⭐ OMEZUJÍCÍ NÁZORY

Jsou to mylné představy o nás samých nebo o okolním světě, které jsou založené na událostech a zážitcích z minulosti. Většinu omezujících názorů přejímáme, jak jinak než v dětství a v průběhu života se k nim přidávají další. Děti do 6 let jsou jedny z nejvnímavějších bytostí a je velmi důležité k nim přistupovat s respektem, úctou a láskou, kterou si zaslouží, protože právě v této době jsou velmi "náchylné" k získání těchto omezujících názorů do okolí.

Žena, která má omezjící názor na svou schopnost zhubnout a lpí na něm, protože si mnoho let neumí udržet hmotnost ➡️ následkem toho předpokládá, že stejný vzorec se bude opakovat i v budoucnu a tato představa jí brání k dosažení možných změn.Odhalit vlastní omezující názory je velmi obtížné, protože je považujeme za pravdu.


Příklad z praxe

Klientka věří, že po dítěti už nemůže nikdy zhubnout, protože její sestra a máma nabraná kila také nikdy neshodily. Pod vlivem tohoto přesvědčení přestane cvičit. Její mozek jí říka: "Proč cvičit, když je to stejně k ničemu"

Jak by mohlo vypadat EFT na takovou situaci?

Ladící věta:

I přesto, že jsem přesvědčená, že se svou váhou po porodu nehnu, protože to máme geneticky dané, mám se ráda a přijímám se.

Zopakuji 3x a poklepávám u toho na karate bod.

Na stupnici 0-10 určete sílu emoce, pocitu. Tento bod nevynechávejte, je v celém procesu velmi důležitý! Ukazuje nám, jak proces postupuje.

př.: Frustrace na 10, závist na 10

Upomínací fráze mohou být tyto:

1 kolo: 

začátek obočí: jsem frustrovaná

vnější strana oka: zavidím těm, co to nemají geneticky dané

pod okem: jsem frustrovaná

pod nosem: zavidím těm, co to nemají geneticky dané

brada: jsem frustrovaná

klíční kost: zavidím těm, co to nemají geneticky dané

podpaží: jsem frustrovaná

vrchol hlavy: strašně zavidím těm, co to nemají geneticky dané


Po ukončeném kolečku udělejte nádech a výdech, s výdechem dávejte negativní emoce vědomě pryč a zkontrolujte intezitu emoce. Poté pokračujte dále. A loupejte emoce a omezení jako slupky cibule, postupně den za dnem. Každý máme jiné množství těchto "slupek", proto je délka odstranění problému velmi individuální a jen my sami velmi dobře víme, kdy už je problém pryč a vyřešený.

Díky propojení vztahu "listů", "větví", "kmene" a "kořenů" dosáhnete nejlepších výsledků. Stačí 15 minut denně. 

Pokud vás zajímá hlubší pochopení techniky emoční svobody a to, jak na dané body správně poklepávat, můžete si zdarma stáhnout můj eBook Naučte se pracovat s negativním myšlením, který je technice emoční svobody detailněji věnován.

Další články s touto tématikou tady: Síla podvědomí. 4 kroky, které vám pomohou získat postavu, kterou si přejete, Nedaří se vám zhubnout? Metoda EFT dělá divy.


Mějte se krásně a dovolte si rozkvést

Specializuji se na propojení Pilates a Technice emoční svobody, vedu své klienty k harmonii těla a mysli, tak aby se cítili každý den dobře a mohli si plnit své vize a přání. Více o mě najdete tady: Můj příběh

Jsem autorkou těchto eBooku:

Pro ženy jsem vytvořila video eBook, který vám navrátí lásku ke svému tělu a to nejen po psychické, ale také po fyzické stránce. Zajímá vás více?  Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést.

Chcete věmodě pracovat se svou myslí? Stáhněte si zdarma eBook: Naučte se pracovat s negativním myšlením.

Kontaktovat mě můžete na info@veronikaholisova.cz

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.veronikaholisova.cz a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.