I terapeuti mají svá temná údolí

30.09.2022


Prožívám teď jedno z hlubokých, silných a zároveň léčivých období, i když mě stojí slzy a navracení se v čase zpět do chvil, kdy mi nebylo nejlépe. Ale vím, že je to více než potřeba.

S tím, jak se otevírám světu, volá mé tělo i mysl po očistě. Za život se nám nastřádá spousta "traumat" (věci, které se nám vryly pod kůži a nepříjemně ovlivňují náš nynější život, ať už fyzickými bolestmi (u mě migrény, hemoroidy) nebo psychickou nepohodou (o které budu psát níže).

Co je pro mě velmi zajímavé je to, do jakých míst (životních situací) mě toto čistění přináší.


VINA, pocit mých posledních dní.

Artíček pomalu roste a dostává se do věku Theodorka, ve kterém jsme mu domů přinesli brášku. Vracím se v mysli minulostí zpět a prožívám mnoho okamžiků, které jsou mi líto a tíží mě, jako velký balvan, ač jsem si myslela, že tam nejsou.

Je mi líto, že takto malý cvrček byl konfrontován s pro něj velmi složitou situací - příchod nového člena rodiny.

Thedík se na Arťu moc těšil, celé těhotenství byl k mému bříšku ochranářský, pořád ho hladil, povídal si s ním svou dětskou řečí a večer i přes den dával na bříško pusinky. Nikdy jsem ho k ničemu nenutila, jen jsem mu o miminku povídala a ho to fascinovalo. A když nastala situace, ve které mu nebylo dobře, běžel se přitulit k bříšku a tam se uklidňoval.

Ještě i po porodu si pamatuji okamžiky, vyvolané bohužel většinou mnou a mým jednáním k němu, kdy za mnou běžel a chtěl se k bříšku, které už tam nebylo, přitulit.

Oba klučíky jsme měli plánovaně a chtěně, přesto si velmi živě vybavuji svůj první týden doma po porodu Artíčka, kdy jsem měla, i pod vlivem hormonů pocit, že mi snad srdce pukne, jak moc mi bylo líto toho, že jsem Thedíčkovi vzala mámu, když jí ještě velmi potřeboval. Ze dne na den, jsem tam nebyla tak, jak byl po celý svůj život zvyklý. Máma měla najednou druhého človíčka, o kterého se musela téměř nonstop starat a neměla sílu na to dovádět jako předtím. Týden jsem chodila po bytě v slzách a často utíkala na záchod je skrýt. Jak naložit s takovou situací, abychom tomu vnímavému a úžasnému človíčkovi neublížili?

Včera mým tělem celý den projížděl pocit viny, seděla jsem s Arťou nad knížkou a najednou se dostala do doby, kdy jsem nad ní takto seděla s Théďou, ale ta doba je najednou pryč. Jak pomíjivý je čas. Jak rychle plyne. S pocitem viny jsem potom večer, až byl klid, pracovala, protekly potoky slz a mému tělu a mysli se zase trochu ulevilo.


A víte, jak tuto situaci vyřešil můj Thedíček?

Zamiloval se do své babičky. Musím říct, že moje maminka je opravdu babička s velkým B, laskavá, milující a vše přijímající. Přesně taková, jakou by si každé dítě přálo. Mají spolu nádherný vztah, který vím, že je pro oba velmi léčivý. Jsou spolu sami, užívají si času jeden pro druhého. A Théďa má zase ty chvíle, které měl tak rád se mnou.

Miluji je vidět takto spolu. Dvě osoby, jenž jsou jedny z těch mému srdci nejblíž, v krásném propojení.

Vše v našem životě je cesta, vše se vyvíjí. A já vím, že mojí cestou je nyní pročistit tyto pocity, dát je pryč a osvobodit se od nich. Théďa je štastné a veselé dítě a Arťa taky. Oba jsou zdraví a úžasní a mají spolu pěkný vztahu. A já? Jsem přešťastná máma dvou skvělých synů!

Jen má mysl by mě (možná i nás) podvědomě brzdila od užívání si přítomného okamžiku. A tak teď žiji očistným obdobím a občas se trochu topím ve svých pocitech.Proč považuji tuto emocionální očistu za velmi důležitou pro náš život?

Protože tyto situace, jako ta moje popsané výše, kdy jsem opravdu, velmi, velmi intenzivně znovu ucítila ránu z minulosti, která nebyla vyléčená, se na sebe nabalují. Aniž bychom si to uvědomovali, ovlivňují náš život, postoje, reakce, ale také náš zdravotní stav v přítomném okamžiku.

Po pročištění negativních emocí se nám výrazně uleví. Naše tělo se dostane opět do rovnováhy a naše mysl do pohody.

Pokud i vy cítíte potřebu pročistit negativní emoce, ale nemáte odvahu jít na terapii, můžete si techniku emoční svobody vyzkoušet sami v pohodlí vašeho domova. Napsala jsem e-book, který vás jejími základy provede. Můžete si ho volně stáhnout ZDE

Zajímá vás, jak jsem během 4 dnů, kdy jsem cítíla pocity viny, pracovala se svými emocemi?

1. den

Začalo to vše s příchodem menstruace, o této fázi je známo, že žena je nejvíce ve své intuici, tudíž jí i nejvíce mohou volat emoce, které potřebují zahojit. V této fázi se mi to stává velmi často, mnohem častěji než v jiných.

Zavalil mě náhlý pocit lítosti, že Thedíček teď má období, kdy nechce jezdit domů spát. Vysvětluje mi to tím, že u nás ho pořád něco ruší, což se nedívím protože Atrík se zatím v noci pořád budí na kojení, a tak ho to může rušit, navíc jsou kluci opačníci. Theda noční sova a Arťa ranní ptáče. Pro rodiče dosti smrtelná kombinace😅

V noci jsem si před spaním dala 15 minut pro sebe. Lehla si, ponořila se do hlubokého dýchání a nechala emoce vyplout ven. V momentě, kdy jsem cítila intenzivní emoci a uměla jí pojmenovat a stanovit její hodnotu. Jsem začala s poťukáváním:

I přesto, že cítím velkou lítos, že vedle sebe nemám Theďu, mám se ráda a přijímám se. (3x zopakuji a ťukám na karate bod)

Po ladící větě jsem přešla k upomínací frázi a 9 meridiánovým bodům. Upomínala jsem JE MI TO LÍTO. Poklepávala jsem do doby úlevy. A poté usla.

2. den

Druhý den mnou začaly proudit pochybnosti o tom jestli jsem to celé zvládla a kolik chyb jsem jako máma udělala.

Mých 15 minut před spaním: Přes hluboký dech se naciťuji na emoce. V momentě, kdy jsem cítila intenzivní emoci a uměla jí pojmenovat a stanovit její hodnotu. Jsem začala s poťukáváním:

I přesto, že nevím, jestli jsem dobrá máma, mám se ráda a přijímám se. (3x zopakuji a ťukám na karate bod)

Upomínací fráze: NEJSEM DOST DOBRÁ MÁMÁ.

Poklepávala jsem opět do doby úlevy.

3. den

Tady už začal pozvolna nastupovat můj pocit viny.

Mých 15 minut před spaním.

I přesto, že cítím vinu za celou situaci, mám se ráda a přijímám se. (3x zopakuji a ťukám na karate bod)

Upomínací fráze: JE TO MOJE VINA.

Poklepávala jsem do doby úlevy.

4. den

Teprve tady cítím, že narážím na jádro pudla. Během celého dne se mi vrací vzpomínky na dobu, kdy jsme s Arťíčkem přišli domů z porodnice a cítím lítost vůči Thedíčkovi u každé vzpomínky, která mi bleskne hlavou.

Večer mě čeká nejtěžší práce z těchto 4 dnů.

Ulehám do postele a už jen myšlenka na to období spouští mé slzy.

Přes hluboké dýchání se dostávám k EFT.

I přesto, že cítím, že jsem Theďu zradila, mám se ráda a příjímám se. (3x zopakuji a ťukám na karate bod)

Upomící fráze: ZRADILA JSEM HO

Bylo to pro mě velmi bolestivé a bylo tam této emoce opravdu mnoho. Poklepávala jsem do úlevy a pak si dala ještě pozitivní kolečko. CHCI BÝT LEPŠÍ MÁMOU.

Ani nevíte, jak se mi po těchto 4 večerech vnitřně ulevilo! Jako kdyby ze mě spadl jeden težký balvan.

Emoce, které jsem tady zmínila nemusí nutně být emoce, které tenkrát Theďa v té situaci cítil. Vždy jsou to naše emoce a naše bloky, se kterými potřebujeme pracovat. Velmi se nám tím uleví a získáme od situace odstup a dokážeme na ní vidět to dobré někdy až krásné.


Mějte se krásně a dovolte si rozkvést.

Specializuji se na propojení Pilates a Technice emoční svobody, vedu své klienty k harmonii těla a mysli, tak aby se cítili každý den dobře a mohli si plnit své vize a přání. Více o mě najdete tady: Můj příběh

Jsem autorkou těchto eBooku:

Pro ženy jsem vytvořila video eBook, který vám navrátí lásku ke svému tělu a to nejen po psychické, ale také po fyzické stránce. Zajímá vás více? Vaše tělo je dar, dovolte mu rozkvést.

Chcete věmodě pracovat se svou myslí? Stáhněte si zdarma eBook: Naučte se pracovat s negativním myšlením.

Kontaktovat mě můžete na info@veronikaholisova.cz

Tento článek lze nekomerčním způsobem šířit v originální formě s uvedením jména autora a aktivním odkazem na stránky www.veronikaholisova.cz a všemi dalšími uvedenými aktivními zdroji, včetně této poznámky.